Miejsca, które powinien odwiedzić każdy architekt: Barcelona

Na świecie istnieje wiele interesujących i urokliwych miejsc, które stanowią ciekawy kierunek turystyczny dla współczesnych architektów.Przebywając ciągle w biurze łatwo jest ulec monotonii, stracić motywację, zapomnieć dlaczego tak właściwe marzyło się o zostaniu architektem. Podróże są najlepszym sposobem na znalezienie motywacji i inspiracji. W naszej nowej serii pt. „Miejsca, które powinien odwiedzić każdy architekt” będziemy opisywać te, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę. Dzisiaj zaprezentujemy 10 atrakcji architektonicznych Barcelony.

Architekci w swoich podróżach lubią poświęcać szczególną uwagę obiektom architektonicznym, rozwiązaniom projektowym, aspektom historycznym i kulturowym, które pozwalają zrozumieć wyjątkowość obiektu. Barcelona posiada długą listę miejsc wartych odwiedzenia. Nigdzie indziej nie znajdziemy tylu surrealistycznych projektów Gaudiego, dodatkowo miasto zachwyca ciekawymi obiektami architektury współczesnej.

Warto wspomnieć, że w 1999 roku, Barcelona zdobyła złoty medal RIBA za swoją architekturę. Po raz pierwszy nagroda ta została przyznana miastu, a nie konkretnemu architektowi. Mówi się, że budynki Barcelony oddają jej duszę, czyli unikalną mieszankę geniuszu, solidności i nieograniczonej kreatywności.

Sagrada Familia

Sagrada Familia to niepowtarzalna secesyjna świątynia i wciąż nieukończony symbol Barcelony. Zaprojektowana została przez słynnego architekta Antonio Gaudiego. Jej budowa, która została zapoczątkowana w 1882 roku, trwa już przeszło 100 lat. Można spędzić kilka godzin podziwiając obiekt, zatapiając się w detale.

Park Güell

Park Güell to również obiekt autorstwa Antonio Gaudiego, który w dalszym ciągu nie został ukończony. Docelowo miało tu powstać miasto-ogród. Park od wejścia czaruje zwiedzających baśniową atmosferą i niezwykłymi rozwiązaniami architektonicznymi. Schody, wykładane kolorowymi kawałkami kafelek, zaprowadzą nas do symbolicznego posągu salamandry, a następnie do sali kolumnowej. Główny plac z długą falistą łatwą i bogato zdobioną glazurą trencadís, oferuje spektakularny widok na całe miasto i wybrzeże.

Casa Batlló

Casa Batlló czyli popularny  „Dom Kości” to kolejne i jednocześnie jedno z najbardziej zjawiskowych dzieł Antoniego Gaudiego. Obiekt został przez architekta przebudowany w taki sposób, że jego elewacja w wielu miejscach nawiązuje do kształtów występujących w naturze (np. kolumny w kształcie kości). Spoglądając na całość obiektu, sprawia on wrażenie domu z marzeń sennych. Niezwykłe jest również jego wnętrze, m.in. z malowniczym patio wyłożonym kafelkami w niezliczonych odcieniach błękitu.

Barri Gotic – Dzielnica Gotycka

Barri Gotic to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących miejsc w Barcelonie. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło się przede wszystkim ze zniszczonymi budynkami, kradzieżami i ciemnymi zaułkami. Ta średniowieczna dzielnica otacza znaną turystyczną ulicę La Rambla.

Wzgórze Montjuic

Na wzgórzu Montjuic  mieści się Stadion Olimpijski, na którym rozegrana została olimpiada w 1992 roku. Znajduję się tam Wieża Calatravy obok której wzniesiono również halę sportowo-widowiskową Palau Sant Jordi projektu Arata Isozaki. Tutaj również, na samym szczycie, położony jest zamek, który przez lata pełnił rolę więzienia. W Montjuic znajduje się także Fundacja Joana Miro, jednego z najbardziej znanych na świecie katalońskich artystów.

Pawilon barceloński

Pawilon barceloński zaprojektowany został przez niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Jest to jeden z najsłynniejszych modernistycznych budynków na świecie i stanowi ikonę nowoczesnej architektury międzywojennej. Pawilon powstał  na potrzeby wystawy światowej w 1929 roku.

La Barceloneta

La Barceloneta to współczesna dzielnica nadmorska Barcelony. Znajdują się tam wiele wartych uwagi nowoczesnych obiektów architektury.

Torre Agbar

Torre Agbar to przykuwający wzrok biurowiec według projektu francuskiego architekta Jeana Nouvela. Projektując ten obiekt Jean Nouvel inspirował się górą Montserrat koło Barcelony i jej charakterystycznym kształtem. Kształt obiektu czyni go zresztą jednym z najpopularniejszych budynków w Barcelonie. Wieża ma 142 metry i jest trzecią co do wysokości konstrukcją w mieście. W ciągu dnia kolorowa fasada przypomina glazurę trencadís,  z kolei w nocy bajkowe odcienie świateł czerwieni, błękitu i fioletu tworzą niezapomniany widok.

Museu d’Art Contemporani de Barcelona – MACBA

Muzeum Sztuki Nowoczesnej  w Barcelonie  zostało uznane przez Generalitat (system instytucjonalny Katalonii) za  skarb narodowy. Muzeum znajduje się na placu w dzielnicy Raval, a zebrane w nim dzieła, pochodzące z drugiej połowy XX wieku, mają na celu edukację i promowanie wiedzy. Budynek muzeum został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Richarda Meiera, a głównym założeniem projektu było wprowadzenie dużej ilości naturalnego światła.

Camp Nou

Camp Nou to jeden z najsłynniejszych stadionów piłkarskich na świecie, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. To tutaj rozgrywa swoje mecze drużyna FC Barcelony.  Camp Nou posiada aż 99 354 miejsc siedzących, co czyni go największym stadionem w Europie.