Projektowanie okien narożnych

Okna narożne dodają elewacji lekkości i podkreślają nowoczesny charakter budynków, które  coraz częściej odchodzą od symetrycznej formy. O zastosowaniu takich okien nie decydują jedynie względy estetyczne, ale również funkcjonalne. Szczególnie dobrze sprawdzają się one w pomieszczeniach o niskim nasłonecznieniu, np. tych usytuowanych od strony północnej. Dzięki oknom narożnym światło dzienne może wpadać do pomieszczenia przez dłuższy okres w ciągu dnia i pod różnymi kątami.

Okna narożne dodatkowo pozwalają  na znaczne doświetlenie wnętrza budynku. Dzięki ich zastosowaniu  można zwiększyć optycznie wielkość pomieszczeń i sprawić, że będą sprawiać wrażenie większych niż  w rzeczywistości.

Okna tego typu mogą przyjmować różną wysokość – od niskich okien usytuowanych w górnej lub środkowej części ściany, poprzez okna wielkości drzwi balkonowych, jak również takie, które rozciągają się przez dwie lub kilka kondygnacji.

Umieszczanie okien w narożu ściany jest  charakterystyczne dla dużych budynków biurowych, ale coraz częściej trend ten wkracza również do budownictwa jednorodzinnego. Szczególnie chętnie montowane są w kuchniach, w których pozwalają na dodatkowe doświetlenie blatów oraz w salonach, w których stanowią otwarcie pomieszczenia na zieleń ogrodu bądź taras.

Należy pamiętać, że wstawienie okna w narożu budynku osłabi jego konstrukcję nośną. Wymagane jest zatem dodatkowe wzmocnienie wieńców. Okna narożne są również bardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, szczególnie wiatru.

Okna narożne mogą również posiadać słupek narożny. Z jednej strony stanowi  on dodatkowe usztywnienie, a z drugiej zmniejsza całkowitą powierzchnię przeszklenia. Pamiętajmy, że duża powierzchnia przeszklenia może wymagać bardziej wydajnego ogrzewania pomieszczenia lub zastosowania okien o podwyższonych parametrach izolacyjnych, np. okien z dwukomorowymi szybami termoizolacyjnymi.

Zobacz film: Wstawianie okien narożnych w EliteCAD AR14

Pobierz i przetestuj EliteCAD AR14

Zachęcamy do pobrania i bezpłatnego przetestowania możliwości  programu EliteCAD AR14.Pobierz demo