Urządzenia i gadżety dla architekta

W dzisiejszych czasach, gdy tempo pracy jest coraz większe specjaliści z wszystkich branż poszukują rozwiązań, które ułatwią wykonywanie ich codziennych obowiązków. Również architekci mogą liczyć na wiele przydatnych narzędzi i gadżetów, które odczuwalnie wspomogą ich pracę.
W niniejszym artykule przedstawiamy kilka z nich, na który naszym zdaniem powinien zwrócić uwagę każdy architekt.

Ołówek i szkicownik

Tradycyjne w swojej formie – ołówek i szkicownik są niezbędnymi narzędziami, które powinien posiadać każdy architekt. Umożliwiają tworzenie notatek, rysunków i szkiców, które później zostaną wykorzystane w trakcie tworzenia projektów. Warto również zadbać o posiadanie podstawowych narzędzi kreślarskich, takich jak: rapidograf, ekierki, linijki, skalówki, przykładnice kreślarskie czy kątomierze.

Dalmierz laserowy

Umożliwi łatwe uzyskanie precyzyjnych wymiarów  i odległości. Warto zakupić model, który będzie zintegrowany z aplikacją pozwalającą na bieżący zapisu uzyskanych danych w smartfonie, tablecie czy laptopie. Umożliwi to tworzenie prezentacji w „wirtualnej rzeczywistości” oraz przesyłanie danych drogą elektroniczną. Funkcja ta może być także pomocna przy tworzeniu dokumentacji terenów i obiektów, planowaniu dróg ewakuacyjnych, transportowych czy objazdów. Przydatne mogą okazać się również dodatkowe funkcje, takie jak:  obliczanie powierzchni lub zapamiętywanie rekordów danych.

Manipulator 3D

To urządzenie nazywane czasami również „myszką 3D” znacznie ułatwi i przyśpieszy pracę nad projektami w środowisku 3D. Manipulator 3D umożliwia wygodne pozycjonowanie modelu lub punktu widokowego, podczas gdy za pomocą standardowej myszki  użytkownik może tworzyć i edytować całość projektu.

Monitor

Na rynku dostępne są monitory specjalnie dedykowane dla użytkowników aplikacji CAD/CAM, które wymuszają zastosowanie wysokich rozdzielczości gwarantujących wygodną i wydajną pracę. Zastosowane w tego typu monitorach technologie to m.in.: czujnik światła dostosowujący jasność ekranu do panującego otoczenia zapobiegający zmęczeniu oczu czy matowa matryca chroniąca prze powstawaniu odbić lub refleksów świetlnych. Ponadto zastosowane hybrydowe podświetlenie LED niweluje widoczne migotanie, a użyty panel typu IPS o szerokim kącie widzenia oraz stopka o szerokim zakresie regulacji pozwalają na odpowiednie ustawienie monitora, co pozytywnie wpływa na komfort pracy.

Ploter

Jest to niezbędne narzędzie pracy architekta, dlatego przy wyborze plotera warto pamiętać o tym, że będzie on używany prawdopodobnie codziennie. Dlatego warto dobrać urządzenie do swoich indywidualnych potrzeb. Aby  drukowanie wcześniej przygotowanych projektów i planów odpowiadało naszym potrzebom warto zwrócić uwagę na:  format wydruku, koszty eksploatacyjne oraz wsparcie serwisowe.

Tablet graficzny

Oferowane na rynku tablety wyposażone są w najnowszy system operacyjny, wydajny procesor, grafikę czy pamięć RAM. Ponadto zawierają zestaw kreatywnych narzędzi oraz pióro umożliwiające pracę w każdym miejscu w środowiskach 2D oraz 3D. Ekran o dużej rozdzielczości pozwoli na dokładne zbliżenie obiektu, a wbudowana kamera oraz oprogramowanie skanujące będą idealnym rozwiązaniem dla projektantów CAD.

Ekspres do kawy

Osoby podnoszące swoją wydajność za pomocą tego popularnego napoju, powinny zainwestować również w odpowiedni ekspres do kawy.  Smaczna, świeżo zaparzona kawa z pewnością poprawi nastrój oraz usprawni umysł. Zakup ten powinny rozważyć również osoby, które nie są jej zwolennikami. Zaproponowanie kawy klientowi jest w dobrym tonie i pozytywnie wpływa na relacje biznesowe.

Mysz i klawiatura

Nie należy zapominać także o podstawowych urządzeniach, czyli myszce komputerowej i klawiaturze. Sklepy oferują mnóstwo różnorodnych modeli, które odznaczają się odmiennymi cechami. Najlepiej jest dostosować je do własnych indywidualnych potrzeb i upodobań. Warto także zakupić podkładkę żelową pod mysz, która pomoże utrzymać nadgarstek w prawidłowej pozycji w trakcie długich godizn pracy przy komputerze.