Wywiad z konstruktorem budowlanym Tomaszem Prandziochem

Zapraszamy do przeczytania krótkiego wywiadu z Panem Tomaszem Prandziochem, konstruktorem budowlanym w firmie Konstruktom oraz użytkownikiem programu EliteCAD. W rozmowie z EliteCAD Polska Pan Tomasz wyjawia m.in.: kiedy podjął decyzję o wyborze zawodu konstruktora budowlanego, o plusach i minusach swojej pracy oraz o korzyściach płynących z projektowania obiektów w  programie 3D CAD BIM EliteCAD.

EliteCAD Polska: Dlaczego postanowił Pan zostać konstruktorem budowlanym?

Pomysł dalszej drogi życiowej zrodził się w gimnazjum, przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej i kierunku. Pierwszym pomysłem było zostanie lekarzem i pójście do liceum ogólnokształcącego, jednak po dłuższym namyśle zrezygnowałem z tej ścieżki. Kolejnym pomysłem było właśnie budownictwo (na tym etapie ogólne). Wybrałem więc technikum budowlane.

Od tego momentu kierunek był tylko jeden – studia na kierunku budownictwo, ukończone dyplomem mgr inż. o specjalności konstrukcyjno-budowlanej.:)

Jakie wady i zalety wiążą się pracą w tym zawodzie?

Główną wadą w tym zawodzie jest brak czasu na relaks, przyjemności i rodzinę. Z mojej strony najlepszą zaletą tego zawodu jest to, że tworząc

coś na kartce papieru lub na ekranie monitora, powstaje z tego  w późniejszym czasie obiekt budowlany lub budynek, który możemy oglądać praktycznie przez całe życie.

Skąd czerpie Pan inspirację do pracy?

Praca konstruktora uzależniona jest od rodzaju zleceń od inwestora oraz głównego architekta. Inspiracji raczej żadnej nie ma. Po prostu projektujemy obiekty czy budki w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania zachowując jednocześnie estetykę.

W jaki sposób program EliteCAD wspomaga Pana pracę?

Program EliteCAD bardzo mi pomógł w projektowaniu. Po zapoznaniu się z możliwościami programu, tworzenie projektów począwszy od budynków gospodarczych do budynków użyteczności publicznej zajmuje mi o wiele mniej czasu niż przy użyciu standardowego programu CAD. Program EliteCAD wyeliminował również błędy konstrukcyjny w projektowanych budynków dzięki podglądowi 3D całej struktury.

Jakiej rady udzieliłaby Pan młodym osobom, którzy zamierzają pracować w przyszłości w zawodzie konstruktora budowlanego?

Jedyną radę jaką mam dla przyszłych konstruktorów jest taka, że jeżeli zastanawiają się czy to dobry wybór życiowy, to niech się nie wahają. Właściwa i uczciwa praca konstruktora daję naprawdę dużo radości i satysfakcji.

Dziękujemy za rozmowę.

Zachęcamy do do odwiedzenia  strony internetowej Pana Tomasza: www.konstruktom.pl