10 przydatnych wskazówek dla studentów architektury

Nabyta podczas studiów wiedza oraz umiejętności praktyczne są niezbędne do skutecznej  pracy w zawodzie architekta. Czas poświęcony na kształtowanie odpowiednich umiejętności powinien być wykorzystany optymalnie. Niezbędne w tym celu są odpowiednie działania, które pomogą studentowi efektywnie przejść przez proces edukacyjny.  Od tego jak wykorzystany zostanie czas studiów, w dużym stopniu zależeć będzie dalsza kariera i rozwój.

Przedstawiamy 10 przydatnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę w trakcie studiów na kierunku Architektura.

  1. Warsztaty, koła naukowe – warto korzystać z tego typu zajęć, które pozwalają na wdrażanie i szlifowanie nowych technik, rozwiązań oraz poznawanie obowiązujących trendów. Studia to idealny moment na uczestniczenie w darmowych, dodatkowych zajęciach, ponieważ w tym okresie dysponuje się zazwyczaj odpowiednią ilością czasu( na studiach dziennych), które z pewnością zacznie brakować po wkroczeniu na ścieżkę zawodową.
  2. Komputer – jako, że jest to obecnie niezbędne narzędzie pracy każdego architekta, warto wybrać model o odpowiednich parametrach. Zwróćmy uwagę na ilość pamięci RAM, wydajny procesor, kartę graficzną oraz monitor. Odpowiednio dobrane podzespoły umożliwią szybką i komfortową pracę nad projektami.
  3. Oprogramowanie – kolejną ważnym elementem jest wybór oprogramowania. Już w trakcie studiów warto zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku profesjonalnych rozwiązań oraz skorzystać z ich studenckich wersji, które zazwyczaj są bezpłatne. Warto wybrać taki program, który nie tylko spełni oczekiwania w zakresie funkcjonalności, ale również będzie szybkości i jakości pracy. Często uczelnie narzucają wybór oprogramowania, które może okazać się zbyt dużym wydatkiem dla świeżo upieczonego absolwenta studiów architektonicznych. Warto więc rozejrzeć się i wziąć pod uwagę również mniej popularne i mniej kosztowne rozwiązania, które jednocześnie w żaden sposób nie odbiegają funkcjonalnością.
  4. Kalendarz – w trakcie studiów jak i w późniejszej karierze zawodowej architekta ważną kwestią jest prowadzenie kalendarza. Należy odnotowywać wszelkie ważne daty, jak np. egzaminy, terminy spotkań lub szkoleń. Usprawni to pracę oraz pozwoli na realizację zaplanowanych celów.
  5. Prezentacje i notatki – w zdobywaniu wiedzy ważnym aspektem jest systematyczne zapisywanie oraz przeglądanie notatek i prezentacji. Dla optymalnego utrwalenia wiadomości warto przejrzeć zgromadzoną literaturę kilka dni po zajęciach.
  6. Własna biblioteka – warto tworzyć ją nie tylko podczas studiów, ale także po ich ukończeniu. Zgromadzone materiały zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej mogą okazać się niezwykle przydatne  podczas prowadzenia własnej działalności.
  7. Filmy dokumentalne – korzystne dla rozwoju własnej „wyobraźni architektonicznej” jest oglądanie filmów, które ukazują różne aspekty architektury pod kątem historycznym oraz modernistycznym.
  8. Internet – daje wiele możliwości śledzenia informacji. Warto korzystać z tej formy nabywania wiedzy, oglądając treści video, przeglądając blogi i udostępniane artykuły. Pozwoli to pozostawać  na bieżąco z wszystkimi nowinkami technologicznymi.
  9. Rywalizacja – nieodłączny element w życiu każdego architekta. Może być swoistym motywatorem zarówno na studiach, jak i w karierze zawodowej i prowadzić do osiągnięcia wielu sukcesów. Warto obserwować innych studentów, wyciągać wnioski z ich błędów oraz sukcesów.
  10. Doskonalenie – zdobyte  umiejętności należy cały czas pogłębiać i ćwiczyć. Pozwoli to na coraz efektywniejszą i szybszą pracę, która będzie dostarczać więcej satysfakcji i przynosić wymierne rezultaty.

Rozpoczynając studia architektoniczne  warto pamiętać o wyżej wymienionych elementach, aby w przyszłości rozpocząć własną karierę z pełnym „zapleczem” użytecznych umiejętności.