
10 przydatnych wskazówek dla studentów architektury
Nabyta podczas studiów wiedza oraz umiejętności praktyczne są niezbędne do skutecznej pracy w zawodzie architekta. Czas poświęcony na kształtowanie odpowiednich umiejętności powinien być wykorzystany optymalnie. Niezbędne w tym celu są odpowiednie działania, które pomogą studentowi efektywnie przejść przez proces edukacyjny. Od tego jak wykorzystany zostanie czas studiów, w dużym stopniu zależeć będzie dalsza kariera i rozwój.
Przedstawiamy 10 przydatnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę w trakcie studiów na kierunku Architektura.
- Warsztaty, koła naukowe – warto korzystać z tego typu zajęć, które pozwalają na wdrażanie i szlifowanie nowych technik, rozwiązań oraz poznawanie obowiązujących trendów. Studia to idealny moment na uczestniczenie w darmowych, dodatkowych zajęciach, ponieważ w tym okresie dysponuje się zazwyczaj odpowiednią ilością czasu( na studiach dziennych), które z pewnością zacznie brakować po wkroczeniu na ścieżkę zawodową.
- Komputer – jako, że jest to obecnie niezbędne narzędzie pracy każdego architekta, warto wybrać model o odpowiednich parametrach. Zwróćmy uwagę na ilość pamięci RAM, wydajny procesor, kartę graficzną oraz monitor. Odpowiednio dobrane podzespoły umożliwią szybką i komfortową pracę nad projektami.
- Oprogramowanie – kolejną ważnym elementem jest wybór oprogramowania. Już w trakcie studiów warto zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku profesjonalnych rozwiązań oraz skorzystać z ich studenckich wersji, które zazwyczaj są bezpłatne. Warto wybrać taki program, który nie tylko spełni oczekiwania w zakresie funkcjonalności, ale również będzie szybkości i jakości pracy. Często uczelnie narzucają wybór oprogramowania, które może okazać się zbyt dużym wydatkiem dla świeżo upieczonego absolwenta studiów architektonicznych. Warto więc rozejrzeć się i wziąć pod uwagę również mniej popularne i mniej kosztowne rozwiązania, które jednocześnie w żaden sposób nie odbiegają funkcjonalnością.
- Kalendarz – w trakcie studiów jak i w późniejszej karierze zawodowej architekta ważną kwestią jest prowadzenie kalendarza. Należy odnotowywać wszelkie ważne daty, jak np. egzaminy, terminy spotkań lub szkoleń. Usprawni to pracę oraz pozwoli na realizację zaplanowanych celów.
- Prezentacje i notatki – w zdobywaniu wiedzy ważnym aspektem jest systematyczne zapisywanie oraz przeglądanie notatek i prezentacji. Dla optymalnego utrwalenia wiadomości warto przejrzeć zgromadzoną literaturę kilka dni po zajęciach.
- Własna biblioteka – warto tworzyć ją nie tylko podczas studiów, ale także po ich ukończeniu. Zgromadzone materiały zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej mogą okazać się niezwykle przydatne podczas prowadzenia własnej działalności.
- Filmy dokumentalne – korzystne dla rozwoju własnej „wyobraźni architektonicznej” jest oglądanie filmów, które ukazują różne aspekty architektury pod kątem historycznym oraz modernistycznym.
- Internet – daje wiele możliwości śledzenia informacji. Warto korzystać z tej formy nabywania wiedzy, oglądając treści video, przeglądając blogi i udostępniane artykuły. Pozwoli to pozostawać na bieżąco z wszystkimi nowinkami technologicznymi.
- Rywalizacja – nieodłączny element w życiu każdego architekta. Może być swoistym motywatorem zarówno na studiach, jak i w karierze zawodowej i prowadzić do osiągnięcia wielu sukcesów. Warto obserwować innych studentów, wyciągać wnioski z ich błędów oraz sukcesów.
- Doskonalenie – zdobyte umiejętności należy cały czas pogłębiać i ćwiczyć. Pozwoli to na coraz efektywniejszą i szybszą pracę, która będzie dostarczać więcej satysfakcji i przynosić wymierne rezultaty.
Rozpoczynając studia architektoniczne warto pamiętać o wyżej wymienionych elementach, aby w przyszłości rozpocząć własną karierę z pełnym „zapleczem” użytecznych umiejętności.