5 najpopularniejszych materiałów do pokrycia dachu

Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Projektując go należy zwrócić uwagę na wiele istotnych elementów m.in. odpowiednią izolację, położenie geograficzne, rodzaj więźby dachowej oraz materiały zastosowane do jego wykonania. W tym artykule prezentujemy 5 najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrycia dachu.

1. Dachówki ceramiczne

Jest to zdecydowanie najpopularniejsze pokrycie, kojarzące się z domem solidnym i tradycyjnym. Ich trwałość wynosi około 100 lat. Są produkowane z gliny i wypalane w temperaturze około 1000 ºC. Jest to pokrycie ciężkie, co należy uwzględnić przy procesie projektowania więźby dachowej.

Zaletą dachówek ceramicznych jest ich duża trwałość – nie wymagają specjalnych zabiegów konserwatorskich. Doskonale tłumią hałas i są ognioodporne. Można je stosować przy dachach o minimalnym kącie nachylenia 16º. Dachówki ceramiczne są dość trudne przy układaniu dachów wielopłaszczyznowych, o skomplikowanym kształcie.

Dodatkowo dachówki ceramiczne mogą być zarówno naturalne, jak również poddane barwieniu podczas produkcji. Dostępne są także dachówki angobowane, czyli pokryte gliną z dodatkiem barwników przed wypalaniem, a także dachówki glazurowane, czyli powleczone szkliwem już po wypaleniu.

2. Dachówki cementowe

Dachówki cementowe dawniej były porowate i posiadały zróżnicowaną kolorystycznie powierzchnię. Dzisiaj natomiast są trudne do odróżnienia od dachówek ceramicznych.

Ich zaletą jest znacznie niższa cena w porównaniu do pokrycia wykonanego z dachówki ceramicznej, a zasady montażu są identyczne. Trwałość takiego pokrycia dachu wynosi około 70 lat. Niestety wymagają czyszczenia i malowania po około 15 latach.

Zwykle pokrywa się je powłoką akrylową. Ten rodzaj dachówek jest trwały również w ekstremalnych warunkach (ulewy, grad czy silne wiatry).

3. Blachodachówki

Blachodachówki swoim kształtem nadanym w procesie tłoczenia przypominają dachówki ceramiczne. Nadają się do stosowania na dachach o kącie pochylenia 10-90º, a ich zaletą jest szybkość i prostota montażu. Sprzedawane są w arkuszach, które zwykle należy dociąć.

Niestety blachodachówki są podatne na mechaniczne uszkodzenia w trakcie transportu i montażu. Ich cena i trwałość zależy od sposobu zabezpieczenia przed korozją: mogą być powlekane lub z podsypką.

Rdzeń blachodachówki z podsypką jest pokryty zwykle warstwą cynku, co zabezpiecza dachówkę przed korozją, stanowi również katodową ochronę w przypadku zarysowań i pęknięć. Z kolei zewnętrzna powłoka wykonana jest z żywicy akrylowej. W przypadku blachodachówki powlekanej rdzeń po obu stronach jest pokryty podkładową warstwą chroniącą przed korozją oraz warstwą zewnętrzną wierzchnią (np. poliestrową) i spodnią (np. powłoką akrylową).

Konserwacja blachodachówki może wymagać mycia, a czasami malowania. W porównaniu do dachówek ceramicznych i cementowych wykazują niższą izolacyjność akustyczną.

4. Dachówki bitumiczne (gonty bitumiczne)

Dachówki bitumiczne nadają się do pokrywania dachów o minimalnym kącie nachylenia 15º. Są produkowane w postaci pasów długości 1 m i szerokości około 30-35 cm. Dzięki temu, że bitumy to materiały z natury elastyczne, pokrycie tego rodzaju układa się z łatwością na dachach o skomplikowanych kształtach. Są również trwałe i lekkie. Składają się aż z pięciu warstw: rdzenia, dwóch warstw izolacyjnych, podkładu oraz warstwy wierzchniej.

W porównaniu do poprzednich rodzajów pokryć dachówki bitumiczne nie są odporne na zabrudzenia i wykazują trudności w konserwacji. Chociaż to materiał stosunkowo tani, to należy pamiętać o tym, że konieczne jest wykonanie sztywnego poszycia, co znacząco zwiększy koszt budowy całości dachu.

Warto pamiętać, że dachówki bitumiczne można układać na starym pokryciu bez konieczności jego zrywania. Pozwala to szybszą renowację dachu.

5. Strzecha (trzcina)

Do niedawna dach ze strzechy kojarzył się z ubóstwem. Obecnie  jest to jednak pokrycie droższe o około 30-40% od pokrycia z dachówki ceramicznej. W Polsce najpopularniejsze były strzechy ze słomy, jednak ze względu na problemy z pozyskaniem gatunków niezmodyfikowanych genetycznie zwykle wykonuje się strzechy trzcinowe. Ten rodzaj pokrycia jest trwały – może funkcjonować przez 30-50 lat, a dobrze wykonany nawet do 80 lat.

Niestety ciężko jest znaleźć fachowców, którzy profesjonalnie wykonają to pokrycie. Minimalny kąt spadku dachu z trzciny powinien wynosić około 40º. Strzechę układa się zarówno na poszyciu z desek, jak i mocuje do łat za pomocą drutów i wkrętów. Ten rodzaj pokrycia jest łatwopalny, dlatego warto zaimpregnować go przeciwogniowo – zabieg ten należy powtarzać co 3 lata.

Domy pokryte strzechą należy także odpowiednio sytuować – zachowując właściwe odległości od budynków sąsiednich. Minimalna odległość od lasu powinna wynosić 12 m. Strzecha  ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i korzystnie wpływa na mikroklimat całego budynku.