Komputer dla architekta. Jaki wybrać i na co warto zwrócić uwagę?

Specyfikacja zawodu architekta wymaga dobrania sprzętu wysokiej klasy o dużych możliwościach. Wybór komputera to wręcz strategiczna decyzja. Osoby poszukujące narzędzia pracy jakim jest komputer powinny kierować się przede wszystkim wymaganiami oprogramowania oraz własnymi potrzebami. Zapewni to sprawną i efektywną pracę oraz znaczne oszczędności  w dłuższej perspektywie czasu.

Wybierając komputer należy zastanowić się w jakiej formie będzie przebiegać praca. Jeżeli większość czasu poświęca się pracy mobilnej na zasadzie wyjazdów bezpośrednio do klienta czy też przenoszeniu obowiązków z biura do domu to warto postawić na laptopa, którego wymiary pozwalają mieć go zawsze przy sobie. Pamiętać należy o tym, aby nie wybierać zbyt małej wielkości ekranu, ponieważ bezpośrednio przełoży się to na jakość wykonywanej pracy.

W przypadku wyboru laptopa wadą jest jednak fakt, że ciężko wymienić czy rozbudować większość podzespołów. Jeżeli zaś praca odbywa się tylko w biurze to zdecydowanie lepszym wyborem będzie komputer stacjonarny, którego elementy można w elastyczny sposób dobrać do własnych potrzeb oraz w razie konieczności rozbudować. Należy jednak pamiętać, że zajmuje on więcej miejsca.

Najważniejszą kwestią jest przeanalizowanie wymagań oprogramowania, które będzie używane podczas codziennej pracy. Pozwoli to na optymalne dobrać parametry komputera:

  • Procesor – warto postawić na model, który w pełni wykorzysta możliwości karty graficznej, co ma największe znaczenie w tworzeniu wizualizacji projektów. Najlepiej spiszą się tutaj wielordzeniowe procesory typu Intel Core i5 czy Intel Core i7.

Procesor przed zakupem zawsze można sprawdzić w różnych  testach, które są w stanie pokazać jego rzeczywistą wydajność.

  • Karta graficzna – większa część pracy architekta opiera się na tworzeniu grafiki, również w systemie 3D. Dlatego warto postawić na model o lepszej wydajności pozwalającej na wykonanie wielu zadań jednocześnie, odciążając tym samym procesor. Na rynku obecnie spotyka się karty dwóch producentów: AMD oraz nVidia. Karty graficzne można łączyć, w takim przypadku korzystniej jest wybierać od jednego producenta, najlepiej stawiając na identyczne modele. Nowy wymiar projektowania w technologii Virtual reality wymaga od kart graficznych wysokich osiągów. Tutaj karta powinna mieć nie mniej niż 4 GB pamięci RAM
  • Pamięć RAM – jest ona wykorzystywana przede wszystkim do obliczeń matematycznych. Biorąc pod uwagę pamięć będącą przestrzenią roboczą, dobrą opcją będzie wybór 8GB wzwyż. W przypadku renderowania dużych scen warto też zwrócić uwagę na GPU, czyli moc obliczeniową samej karty graficznej.
  • Dysk twardy – należy zapewnić na nim miejsce do instalacji programów. Poleca się wybór dwóch rodzajów dysku. Pierwszy SDD – mniejszy, przeznaczony na dane systemowe, drugi HDD – większy, służący do przechowywania plików. W przypadku tego drugiego warto zdecydować się na jak największą pojemność, aby swobodnie zapisywać i przechowywać wszystkie potrzebne dane.
  • Monitor – pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę wybierając monitor jest jego wielkość. Powinna ona swobodnie pozwalać na wielozadaniowość, czyli działanie nawet w kilku oknach, co w dzisiejszej pracy jest już standardem. Kolejnym parametrem jest rozdzielczość ekranu, która nie powinna być mniejsza niż Full HD, czyli 1920×1080. Coraz częściej jednak wybierane do pracy są monitory panoramiczne o rozdzielczości UWHD (2560×1080). Bardzo ważne jest też jak najlepsze skalibrowanie barw które ma bezpośrednie przełożenie na realizm tworzonych projektów i dobór materiałów. Nie należy zapominać o rodzaju matrycy – korzystnie jest wybrać matową, pozwoli to na pracę w różnych warunkach oświetleniowych.
  • Akcesoria i dodatki – nie należy zapominać o wybraniu dobrych jakościowo: myszki, klawiatury (w przypadku komputerów stacjonarnych), napędów czy elementów chłodzących.

Dobry komputer pozwalający na wydajną pracę architekta nie jest tani. Minimalny koszt to wydatek rzędu około 5 tysięcy złotych. Za mocno rozbudowany zestaw o wysokich parametrach trzeba zapłacić nawet 10-15 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że cena uzależniona jest od wybranych podzespołów, a czym lepsze parametry tym większe koszty.