Makiety architektoniczne i druk 3D

Makiety architektoniczne od lat cieszą dużą popularnością w branży architektonicznej. Umożliwiają one szczegółowe przedstawienie  budynków i budowli względem siebie oraz zagospodarowania terenu.  Jako, że właściwe odczytanie rysunku technicznego przez osoby nie posiadające wykształcenia inżynierskiego, może przysporzyć pewnych trudności, a wizualizacja 3D pokazuje obiekt tylko w wybranych fragmentach, makiety architektoniczne znacznie ułatwiają  prawidłowe przedstawienie inwestycji.

conceptual image built the house and keys on white background

W czasach kiedy do projektowania nie używano jeszcze komputerów, makiety były stanowiły główną formę wizualizacji projektowanego obiektu. Chociaż w dalszym ciągu makiety architektoniczne wykonywane są ręcznie przy użyciu kleju, tektury czy pianki modelarskiej, to jednak do ich budowy coraz częściej stosowane są nowoczesne technologie. Użycie pierwszego laserowego plotera tnącego stało się momentem przełomowym, znacząco wspomagającym prace i skracającym terminy realizacyjne. Następnym krokiem, który jeszcze bardziej wspomógł projektantów było wykorzystanie możliwości druku 3D.

Zalety wykonywania makiet architektonicznych metodą druku 3D:

– Są zdecydowanie bardziej trwałe w porównaniu do sklejanych, papierowych modeli;

– Można tworzyć dowolne kształty, również skomplikowaną geometrię;

– Pozwalają znacząco zaoszczędzić czas dzięki szybkości wykonania;

– Model obiektu architektonicznego może być bardzo szczegółowy i bogaty w detale( dokładność wykonania gwarantowana przez użycie automatycznych drukarek 3D  wynosi  od 0,2 mm do nawet 0,016 mm);

– Istnieje możliwość wykorzystania pełnej palety kolorów oraz wzorów;

– Tworzą mniej odpadów, zużywając do 90% surowca.

Warto zwrócić uwagę, że modele uzyskane dzięki drukarkom 3D  można wyposażyć w dodatkowe elementy, które dodatkowo uatrakcyjnią je wizualnie. Taki zabieg z pewnością wpłynie na wzrost zainteresowania reprezentowaną przez nie inwestycją, na przykład  podczas targów mieszkaniowych. Biura architektoniczne i firmy deweloperskie, które doskonale zdają sobie sprawę z ogromnej konkurencyjności, coraz częściej wykorzystują uzyskane poprzez druk 3D makiety architektoniczne  jako swoistego rodzaju wizytówkę pomysłów i inwestycji, które jeszcze bardziej zaangażują klientów i odbiorców w cały proces ich budowlanego przedsięwzięcia.