Wirtualna rzeczywistość w architekturze

Wirtualna rzeczywistość (ang. Virtual reality) z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność.  Technologia ta obecnie wykorzystywana jest przede wszystkim w branży rozrywkowej, a więc w grach komputerowych, a także w turystyce (np. symulacja przedstawiająca spacer po mieście), czy w handlu (np. wizualizacja centrum handlowego).

Ponadto wykorzystywana jest do przeprowadzania szkoleń w lotnictwie, armii, medycynie czy astronomii. Scena przedstawiana jest za pomocą specjalnych okularów. Obraz może być wyświetlany zarówno w 2D jak i w 3D. Dodatkowo wykorzystuje się również dźwięk oraz  dotyk (mysz, kontrolery, klawiatura, hełm z czujnikiem ruchu itp.) celem uwydatnienia efektów rzeczywistości.

Ostatnimi czasy atuty wirtualnej rzeczywistości  dostrzeżono również w architekturze. Dla wielu biur projektowych przekonanie klienta do zaproponowanej koncepcji jest dużym wyzwaniem. Często wynika to z  braku zrozumienia projektu i odniesienia go do odpowiedniej skali. Technologia wirtualnej rzeczywistości w programach 3D CAD BIM, takich jak EliteCAD pomaga rozwiązać ten problem.  Dzięki niej można w jasny sposób przedstawić projekt na każdym  etapie jego realizacji. Wprowadzenie do oprogramowania VR takich elementów jak oświetlenie, meble, przedmioty dekoracyjne itp. klient może w pełni zrozumieć założoną koncepcję oraz dokładnie przekazać  wszelkie uwagi dotyczące projektu. VR ma również zastosowanie w dużych projektach na szerszą skalę, których zleceniodawcami są zarządy duży firm. Technologia wirtualnej rzeczywistości pozwoli uniknąć pojedynczych rozmów dotyczących planowania budynków, a także w pełni odzwierciedlić wymagania inwestorów. Ponadto umożliwi inwestorom nie tylko podgląd samych wnętrz, ale także na elewacji budynków wraz z otoczeniem. Dzięki temu można zobaczyć jak budynek będzie finalnie wyglądał przed rozpoczęciem budowy.

Niewątpliwie przedstawienie projektu klientowi w Virtual reality jest czynnikiem podnoszącym atrakcyjność biura. Stosując tego typu technologię można osiągnąć lepsze rezultaty niż w przypadku standardowych rozwiązań. Zwłaszcza w przypadku drogich przedsięwzięć budowlanych.

Zastosowanie VR to dla architekta także duża oszczędność czasu, wynikająca z łatwiejszej komunikacji. Klient widząc model 3D o wiele sprawniej przekaże opinię o poszczególnych elementach, architekt zaś szybciej przystąpi do naniesienia poprawek.

Wydaje się, iż prezentacja projektów w wirtualnej rzeczywistości może w niedalekiej przyszłości stać się podstawowym narzędziem, wypierając wizualizacje i animacje. Dlatego warto już dziś pomyśleć o wdrożeniu tej technologii w swoim biurze.

Zobacz film: Wirtualny spacer w EliteCAD AR14

Pobierz i przetestuj EliteCAD AR14

Zachęcamy do pobrania i bezpłatnego przetestowania możliwości  programu EliteCAD AR14.Pobierz demo